Tüp bebek tedavisi nedir? Nasıl yapılır?

Kadinpost

Administrator
Yönetici

Tüp bebek tedavisi nedir sorusuna yanıt olarak, doğal olarak gebe olmayan insanlar için yaygın bir tedavi yöntemidir. Bir kadının yumurtalarını toplama ve bunları laboratuvarda sperm ile elle döllemeyi içerir. Gübreleme başarılı olursa, embriyonun iki ila altı gün arasında gelişmesine izin verilir ve daha sonra başarılı bir doğum yapmaya ümit etmek için kadının rahmine geri aktarılır. Kadının tanı ve yaşına bağlı olarak, embriyo veya embriyolar gebeliğin şansını artırmak için rahim ağzından kadının rahmine aktarılır.

Tüp bebek tedavisi nedir.jpg

IVF süreci bu 4 adımda açıklanabilir; Ancak IVF'nin sizin için nasıl çalışabileceğini gerçekten anlamak için, lütfen bir üreme endokrinoloğu veya doğurganlık doktoruna danışın .

Adım 1: Ovulasyon indüksiyonu
Doktorunuz, yumurtalarınızı belirli bir zamanda döllenmiş halde bırakacağınızdan emin olmak için IVF işlemi sırasında ve sırasında ortaya çıkan yumurtalıklarınızı izleyecektir. Çoğu zaman ilaç veya hormonlar yumurtalıkların bir veya daha fazla yumurta üretmesini uyarmak için kullanılır.

Adım 2: Yumurta alımı
Hafif ağrı kesicilerde, doktorunuz üst vajina duvarından çok ince bir iğne yerleştirecek ve yumurtalıkları içeren yumurtalıklardan yumurtalıkların foliküllerinden ayrılacaktır.

Folikül (ler) in alınmasından hemen sonra, yumurta bir tabağa konur ve bir inkübatöre aktarılır.

3. Adım: Döllenme
Bir sperm örneği, partnerinizden veya bir donörden temin edilir ve analiz edilir ve alınan yumurtalara eklenir. Bazen doktorunuz başarıyı optimize etmek için spermi doğrudan yumurtaya enjekte etmeyi seçebilir. Doktor ve embriyolog daha sonra sağlıklı bir embriyonun geliştirildiğinden emin olmak için fertilizasyon sürecini izler.

4. Adım: Embriyo transferi
Doktorunuz ve embriyologunuz embriyo (lar) ın transfer için hazır olduğunu belirledikten sonra “transfer günü” için geri döneceksiniz. Bu, kaygıyla karıştırılan heyecan dolu bir gün çünkü IVF sürecinin son aşamasına geldiğinizde, hala pek bilinmeyenler var. Doktor vajinanın içine bir spekulum yerleştirecek ve embriyo (lar) ı rahim boynuna rahim ağzına yerleştirilen küçük bir plastik tüp içinden geçirecektir.